Platformy pro krátkodobý pronájem, jako je Airbnb, se v posledních letech staly pro mnoho evropských měst dvojsečným mečem. Přivádějí sice turisty a podporují místní ekonomiku, ale také zvyšují ceny nájmů, přispívají k nedostatku bydlení a často působí mimo daňový systém. Nyní, ve stopách měst, jako je Londýn, Dublin, Amsterdam a Paříž, se Česko připravuje na zavedení přísnějších regulací na krátkodobé pronájmy, aby vyrovnalo váhy mezi cestovním ruchem a místními životními podmínkami.
V mnoha oblíbených turistických destinacích se místní obyvatelé stále častěji ocitají mimo své čtvrti. Díky krátkodobým pronájmům je pro vlastníky nemovitostí výhodnější pronajímat spíše turistům než dlouhodobým rezidentům, což vede ke snížení dostupnosti dostupného bydlení. Praha, historické město překypující kulturními a architektonickými skvosty, není výjimkou. Příliv turistů přispěl k prudkému nárůstu cen nájmů, takže místní obyvatelé obtížně hledají dostupné bydlení.
Kromě otázky bydlení jsou zde také značné finanční náklady spojené s neregulovanými krátkodobými pronájmy. Značná část pobytů usnadněných platformami jako Airbnb není hlášena, což vede ke značným ztrátám daňových příjmů. V Česku úředníci odhadují, že 40 až 70 procent těchto pronájmů není hlášeno, což může mít za následek ztrátu daní až 32 milionů EUR ročně.
K řešení těchto problémů předložila česká vláda návrh zákona, který by v případě schválení mohl výrazně omezit dostupnost krátkodobého ubytování pro turisty ve městech, jako je Praha.
Návrh zákona, který vláda schválila začátkem tohoto měsíce, má dát obcím a městům pravomoc přísněji regulovat krátkodobé pronájmy. Tato legislativa je součástí širší snahy o zmírnění negativních dopadů masové turistiky na místní komunity.
Foto: unsplash.com
Mezi zvažovaná opatření patří omezení počtu dní, po které lze nemovitost pronajmout každý rok, a stanovení minimálního požadavku na prostor na hosta. Tato omezení mají omezit nadměrné využívání rezidenčních nemovitostí jako ubytování pro turisty a zajistit, že zůstanou životaschopnými životními prostory pro místní obyvatele.
Majitelé nemovitostí by navíc museli zaregistrovat své ubytování a podrobnosti o hostech prostřednictvím nové platformy nazvané eTurista. Tato platforma by poskytovala registrační číslo, které musí být uvedeno na všech nabídkách ubytování, čímž by pronájmy ve stylu Airbnb více odpovídaly tradičním hotelům z hlediska regulace a daňových povinností.
Tato opatření nejsou zcela bezprecedentní. Města jako Londýn, Dublin, Amsterdam a Paříž již zavedla podobná nařízení, aby znovu získala kontrolu nad svými trhy s bydlením a zajistila, že krátkodobé pronájmy nebudou mít neúměrný dopad na místní komunity. Přístup Česka je v souladu s tímto úsilím a odráží rostoucí trend mezi evropskými městy čelit nekontrolovanému růstu krátkodobých pronájmů.
Jedním z primárních cílů těchto nových nařízení je snížit ceny nemovitostí v turisticky zatížených oblastech. Vláda doufá, že omezením počtu nemovitostí dostupných pro krátkodobé pronájmy zvýší dostupnost bydlení pro místní obyvatele, a tím sníží tlak na růst cen nájemného.
Zavedení turistické platformy představuje významný krok vpřed v oblasti dohledu a regulace. Tím, že budou majitelé nemovitostí vyžadovat, aby své pronájmy registrovali a hlásili podrobnosti o hostech, bude vláda lépe vybavena k monitorování a řízení trhu s krátkodobými pronájmy. Tento zvýšený dohled by mohl pomoci omezit nelegální nebo neregistrované pronájmy a zajistit, aby všichni hostitelé dodržovali místní zákony a předpisy.
S přísnějšími předpisy a lepšími mechanismy podávání zpráv může vláda také získat zpět značné ušlé daňové příjmy. Zavedením krátkodobých pronájmů do formální ekonomiky by Česko mohlo získat zpět miliony eur na daních, které se v současnosti nevybírají.
Navrhovaná regulace krátkodobých pronájmů je jen jednou částí širší strategie Prahy k řízení dopadu cestovního ruchu na město.
Kromě regulace ubytování Praha podnikla kroky k řešení hluku a rušivých vlivů způsobených turisty, zejména v historickém Starém Městě. Začátkem tohoto roku jedna okresní rada navrhla zakázat výstřední kostýmy, které se často nosí na rozlučkách se svobodou, které se staly synonymem pro hlasité a hlučné chování ve slavné městské čtvrti s nočním životem.
V červenci byl schválen zákaz vjezdu aut v nočních hodinách do části Starého Města v rámci snahy o snížení hladiny hluku v okolí. Toto opatření brání vjezdu vozidel do historické čtvrti mezi 22:00 a 6:00 s cílem vytvořit klidnější a obyvatelnější prostředí pro obyvatele.
Toto úsilí bylo obecně dobře přijato obyvateli a úředníky, kteří již dlouho vyjadřovali frustraci z negativních dopadů masové turistiky. Město doufá, že omezením počtu turistických apartmánů a prosazováním přísnějších předpisů vytvoří vyváženější a udržitelnější přístup k cestovnímu ruchu.
Předpisy o krátkodobých pronájmech navrhované Českou republikou představují významný krok k řešení problémů, které přináší masová turistika ve městech, jako je Praha. Omezením počtu dní pronájmu, zavedením přísnějších požadavků na podávání zpráv a posílením místního dohledu vláda doufá, že vytvoří vyváženější a udržitelnější přístup k cestovnímu ruchu. I když s těmito změnami souvisí problémy a obavy, potenciální přínosy pro obyvatele a širší ekonomiku by mohly být značné. Vzhledem k tomu, že se s podobnými problémy potýkají i další evropská města, může český přístup sloužit jako vzor, jak najít rovnováhu mezi vítáním turistů a zachováním kvality života obyvatel.